Haber

Aym’ın Bazı İllerde Kaldırdığı Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği’ne Akkuş İlgezdi’den tepki: “Bu açıkça Hukuk Devletine aykırı…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği’nin bazı il sağlık müdürlüklerinde uygulanmasına tepki göstererek, “Bazı il müdürlükleri iptal edilen hekimlerin sözleşmelerini buna istinaden yenilemiyor. Şu anda belirlediğimiz iller İzmir, İstanbul “İzmir’de iki, diğer illerde bir doktorun sözleşmesi yenilenmedi. Bu açıkça hukuk devletine aykırıdır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Aile Hekimliği Ceza Kanunu’nun bazı il müdürlüklerinde uygulanmaya devam ettiğine ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP’nin tıp doktoru asıllı Milletvekili Akkuş İlgezdi, bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BU AÇIKÇA HUKUK DEVLETİNE AYKIRIDIR”

“Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Aile Hekimliği Ceza Kanunu bazı il müdürlüklerinde halen uygulanmaktadır. Yönetmeliğe atfen bazı hekimlerin sözleşmeleri yenilenmemiştir. İptal edilen bu yönetmelikle ilgili olarak şu anda tespit ettiğimiz iller İzmir, İstanbul, Erzurum, Kütahya, Konya, Gaziantep’te Van, Samsun, Tokat ve Amasya, İzmir’de 2, diğer illerde 1 doktorun sözleşmesi yok. yenilendi

“BU AÇIKÇA HUKUKA UYGULANMIŞTIR”

Aile hekimlerimiz haklarını ortadan kaldıran düzenlemeye karşı soy haklarını kullanmışlar ve 21.06.2022 tarihli Anayasa Mahkemesi Kararı ile cezai hüküm içeren hususların iptaline karar verilmiştir. 9 aydır yürürlükte olan yönetmeliğin unsurları ile ilgili mevzuatta boşluk olmaması adına henüz bir çalışma yapılmadı. Anayasa Mahkemesi’nin kanuna aykırı bulduğu unsurlar bazı illerde halen uygulanmaktadır. Bu açıkça kanun ihlalidir.

“HALKIMIZIN SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANMASI ENGELLENİYOR”

Aynı fiil için il müdürlüğü farklı cezalar verebilir. İllerin ortasında o kadar çok fark var ki! Örneğin, bir ilde sendika kararıyla işten ayrılmak yasal kabul edilirken, başka bir ilde bu hata olarak değerlendirilerek doktorun sözleşmesi yenilenmedi. Bu nedenle halkımızın sağlık hizmetlerinden yararlanması engellenmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu