Ekonomi

Bakan Nabati: Emeklilere sosyal yardım payı verilmesi için çalışıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) sanayicilerle bir araya geldi.

Burada sanayicilere seslenen Nebati, depremzedelerin yaralarını sarmak için tüm kurumlarla “çok çalıştıklarını” kaydetti.

Nabati konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Depremden etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına nakdi yardımda bulunuyoruz. Deprem sonrası afetzedelerin ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanabilmesi için kurumlarımıza yaklaşık 200 bin liralık kaynak sağlıyoruz. İlk etapta bütçeden ayırdığımız 100 milyar lira.

DASK çerçevesinde yaklaşık 22 milyar lira zarar ödemesi yaptık. Hızlı bir şekilde inşaat sürecini başlattık. 11 ilimizde tam 113 bin konutun inşaatına başladık. Sarsıntı bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler için Hazine Takviyeli Kefalet Sistemi çerçevesinde ‘İşletme Giderleri ve Yatırım Destek Paketi’ni devreye aldık. Bu takviye paketler çerçevesinde 10,4 milyar liralık kredi hacmine ulaşılmış olup, kullandırımlar devam etmektedir.

KGF paketlerinin hacmini artırdık ve 250 milyar lira olan KGF limitini 400 milyar liraya çıkardık. Bunun 50 milyar lirasını doğrudan deprem bölgesinde kullanılmak üzere vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bölgedeki esnaf, sanatkar ve çiftçilerimizin kredi ödemelerini erteledik. Büyükbaş hayvana 500 lira, küçükbaş hayvana 50 lira yardımda bulunduk. Deprem bölgesindeki illerimizde sertifikalı tohum katkımızı yüzde 100 artırdık.”

dalamanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu