Haber

Hafize Gaye Erkan’ın istifasına muhalefetten eleştiri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasına muhalefet partileri tepki gösterdi.

CHP’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Karatepe ile ilgili değerlendirmesinde, “Yerine gelecek kişinin çok farklı şeyler yapması beklenmiyor. Ekonomi yavaşlamaya devam edecek.” işsizlik ve yoksulluk artmaya devam edecek.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut da aynı platformda yaptığı paylaşımda, “Mehmet Şimşek hâlâ etkili ve yetkin bir bakan olduğunu düşünüyor. Merkez Bankası’nın yeni başkanı ‘onun önerisi doğrultusunda’ atanacak. Bunu herkes biliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde her şeye karar veren tek bir adam var.” “Var, gerisi laftan ibaret” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, Erkan’ın istifasını şöyle değerlendirdi:

“Ülke Arjantin’e dönüşmek üzereyken Hafize Gaye Erkan durumu fark edip erken ayrıldı. AKP sayesinde TCMB’nin kurumsal kimliği ve prestiji değersizleşti. Merkez Bankası lider öğütme makinesi haline geldi. Hayır TCMB’nin başına kim gelirse gelsin ekonomi politikaları işe yaramayacak.”

“Sorumlular hesap vermeli”

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da X hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan af istedi… Yüzde 8,5 faizle başlayıp yüzde 45 faizle biten 7 aylık serüven. Peki kötü ekonominin asıl sorumluları ne yapıyordu? Siyasi iktidarın bunu yerine getirdiği açık. Burada da nitelikli atamalar yapmak onun sorumluluğundadır.” “Türk milleti, Türk milletinin ekonomik çıkarlarını ve itibarını bir kez daha tehlikeye atmıştır. Bu yanlış sürecin sorumluları hesap vermeli. Çünkü en çok zarar gören milletimiz oldu.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erkan’ın istifasının duyurulduğu bir paylaşımı aktararak, “Recep Tayyip Erdoğan istifa etti mi?” diye sordu. diye sordu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, paylaşımında

Erkan’ın yerine Karahan atandı

Merkez Bankası Başkanı Erkan, dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Hesabından bir açıklama yayınlayan Erkan, sözlerini kullandı.

Erkan’ın mesajından bir dakika sonra Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlığın paylaştığı açıklamasında “Hizmet ve katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Şimşek, “Benim önerim doğrultusunda yeni atanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum.”

Ardından Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararında “görevden alındığı” belirtilen Erkan’ın yerine Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Karahan’ın getirildiği açıklandı.

DW,ANKA/CÖ,HT

haberekinozu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu