Ekonomi

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan: Soykırım nihayet uluslararası alanda görüldü

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika’nın ‘Gazze’deki Soykırım davası’ başvurusunu kabul etti. İsrail’e 2’ye karşı 15 oyla tedbir kararı verildi. Böylece İsrail soykırım suçundan yargılanacak.

7 Ekim’den bu yana Siyonist İsrail tarafından Filistin’in Gazze kentinde tüm dünyanın gözü önünde bir insanlık dramı, bir katliam ve büyük bir soykırım gerçekleştirildi. Ne yazık ki BM Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve bölgesel örgütler bu katliamı ve soykırımı ortadan kaldıramadı, durduramadı.

Uluslararası Adalet Divanı’nın bugün verdiği ara kararla Siyonist İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği soykırım nedeniyle hukuk, tarih ve hakikat önünde hesap vermesinin yolu açıldı. Siyonist İsrail’in Gazze’de aylardır yürüttüğü soykırım nihayet uluslararası arenada görüldü.

Uluslararası Adalet Divanı’nın geç de olsa aldığı karar, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği soykırımın hesabını vermesi açısından olumlu ve değerlidir. İsrail’in tedbir kararına uyması, ateşkes ilan etmesi ve insani yardımın önünü açması gerekiyor.

HAK-İŞ olarak Siyonist İsrail’in yaptıklarının uluslararası hukuk önünde en sert şekilde hesap vermesini istiyoruz. Uluslararası toplumun bu karara uyması ve bu kararın gereklerinin yerine getirilmesi gerekiyor.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak Siyonist İsrail’i bir kez daha kınıyor ve Filistin topraklarında başkenti Kudüs olan özgür, bağımsız bir Filistin Devleti kurulana kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”

kapakli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu