Haber

İsrail’de halkalı alaca şahin tedavinin ardından kanat çırparak özgürlüğüne kavuştu

İsrail’de halkalı alaca şahin tedavinin ardından kanat çırparak özgürlüğüne kavuştu

VAN – İsrail’e kurulan vericiyle göç yolculuğu takip edilen alaca şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar 14’üncü Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından Van’ın Özalp ilçesinde yakalanarak tedavi altına alındı.

İsrail’in Tel Aviv kentindeki bilim adamlarının çembere aldığı ve uydu vericisi takılan alaca şahin, kilometrelerce yol kat ederek Van’a ulaştı. Burada yorularak vatandaşlar tarafından götürülen alaca şahin, daha sonra ihbar üzerine Van’da DKMP 14. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından teslim alındı. Daha sonra tedavi amacıyla Van YYÜ Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilen kuş, gerekli incelemelerin ardından özenle beslendi. Tedavileri tamamlanarak sağlığına kavuşan alaca şahin, gruplar tarafından doğal yaşam ortamına geri bırakıldı.

“Doğaya kazandırdık”

Konuyla ilgili konuşan Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Van Gölü Havzasındaki tüm yabani hayvanların sorunlarıyla ilgilendiklerini belirtti. Son olarak İsrail’de halkalanıp doğaya salınan şahinin daha sonra takibe alındığını ve yakalandığı haberinin alındığını belirten Prof. Aslan, “Bunun üzerine durum Ornitolog Uzman Biyolog Lale Aktaş Sözcü’ye bildirildi. Biyolog Söyleer durumu DKMP Genel Müdürlüğü’ne bildirdi. İsrail’de halkalanan alaca şahinin Özalp ilçesinde yakalandığı bilgisini aldı. Gruplar gitti. Bölgeye gelerek kuşu getirdik. Merkezimize getirilen kuşun genel muayenesi ve ölçümleri yapıldı. “Tartıları ve tartıları yapıldı. Onları kendi yemleriyle besledik. Normal kilosuna ulaşan kuşun genel durumunu kontrol ederek tekrar doğasına kazandırdık. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

dikmenhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu