Ekonomi

İtalya’da Airbnb’nin 779 milyon euroluk varlığına el konuldu

Övgü Pınar/Roma

İtalya’da kısa vadeli konut kiralama şirketi Airbnb’nin 779 milyon eurosuna vergi kaçırdığı gerekçesiyle el konuldu.

Milano Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, şirketin İrlanda’daki Avrupa genel merkezinin 2017-2021 yılları arasında 3,7 milyar avroluk gelir üzerinden yüzde 21 oranında vergi ödemediği iddia ediliyor.

Soruşturma kapsamında dün mali polisin şirkete ait 779 milyon euroya el koyduğu açıklandı.

Airbnb’de 2017-2021 yılları arasında yönetici pozisyonunda bulunan 3 kişi hakkında soruşturma sürüyor.

Şirket, İtalya’nın kira vergilerine ilişkin 2017 yasasının Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğunu savundu.

Söz konusu yasaya göre Airbnb ve diğer kısa süreli kiralama şirketlerinin kira gelirlerinin yüzde 21’ini vergi dairelerine ödemesi gerekiyor. Airbnb’nin bu yasaya itirazı geçtiğimiz Aralık ayında Avrupa Adalet Divanı tarafından reddedilmişti.

İtalyan yetkililerin dün attığı adımın ardından yapılan açıklamada şirket, savcılığın kararına “şaşırdıklarını ve üzüldüklerini” belirtti.

Sorunun çözümü için Haziran 2023’ten bu yana İtalyan gelir yönetimiyle görüşmelerde bulunduklarını belirten Airbnb, “Yasalara tam uygun davrandığımıza inanıyoruz ve haklarımızı kullanmayı düşünüyoruz.”

İtalyan hükümeti geçen hafta kısa süreli konut kiralayan ev sahiplerine yönelik denetimlerin sıkılaştırılacağını duyurdu. Ayrıca birden fazla ev kiralayanların ödeyeceği verginin de yüzde 21’den yüzde 26’ya çıkarılması planlanıyor. Hükümet bu yolla yaklaşık 1 milyar avroluk ek gelir elde etmeyi hedefliyor.

haber-ulus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu