Haber

Libya Kızılayı, Tunus ile Libya arasındaki güvenli bölgede mahsur kalan göçmenler için yardım çağrısında bulundu

Libya Kızılayı, insan hakları örgütlerini Tunus ve Libya’nın ortasındaki inançlı bölgede mahsur kalan düzensiz göçmenlere yardım etmeye davet etti.

Libya Kızılayı Lideri Meri ed-Dersi, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Mahsur kalan göçmenler zor insani koşullar altında. İnsan hakları örgütlerini, yardım için el ele vermeye çağırıyoruz.” sözünü kullandı.

Göçmenlerin içinde bulunduğu külfetin hafifletilmesi için iş birliği içinde çalışılması gerektiğini belirten Dersi, Kızılay gönüllülerinin bölgedeki insani ihtiyaca cevap verebilmek için çaba sarf ettiğini anlattı.

Libya sınırının 300 kilometre kuzeyindeki Şafaks’ta 3 Temmuz’da düzensiz göçmenler ile kent sakinleri arasında çıkan olaylarda bir Tunuslu’nun hayatını kaybetmesinin ardından yüzlerce göçmen Libya’nın ucuna akın etti.

Tunus’tan ayrılarak Libya’ya girmek isteyen göçmenlerin iki sınırın ortasında kalan bölgede mahsur kalmasının ardından uluslararası sivil toplum kuruluşları yardım çağrısında bulundu.

Her yıl binlerce Afrikalı sistematik olmayan göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a gidiyor.

Tunus’un güney şehirlerinde yaşayan göçmenler, fırsat buldukça teknelerle Avrupa’ya geçmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu