Haber

Nepal’deki deprem: Ölü sayısı 157’ye yükseldi

Güney Asya ülkesi Nepal’in batısındaki Jajarkot bölgesinde 3 Kasım Cuma akşamı meydana gelen depremde en az 257 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı. İlk tahminlere göre depremde 128 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yetkililer, depremde ölü sayısının artabileceği uyarısında bulunmuştu.

Reuters haber ajansının haberine göre, Nepal Uluslararası Sismoloji Merkezi dün yerel saatle 23.47’de meydana gelen depremin büyüklüğünü 6,4 olarak ölçerken, Almanya Jeoloji Araştırma Merkezi depremin büyüklüğünü 5,7, ABD Jeolojik Araştırma Kurumu ise 5,6 olarak açıkladı. Depremin, 2015 yılında 9 bin kişinin öldüğü çifte depremden sonra Nepal’de yaşanan en ölümcül deprem olduğu paylaşıldı.

HEYELAN YOLLARI KAPATTI, KÖYLERLE İLETİŞİM KESİLDİ

Polis Sözcüsü Kuber Kadayat, Jajarkot’ta 105, Rukum’da ise 52 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Depremin merkez üssünün Ramidanda Köyü olduğu belirtilirken, Rukum’da en az 85, Jajarkot’ta ise 55 kişinin yaralandığı belirtildi.

Dağlık bölgelerdeki arama kurtarma ekiplerinin köylülerle birlikte çöken evlerden ölü ve yaralıları çıkardığını belirten yetkililer, heyelan nedeniyle yolların kapandığını ve bazı köylere ulaşılamadığını vurguladı.

Yetkililer, sabah saatlerinde ölü sayısının artmasının beklendiğine dikkat çekerek, birçok köyle iletişimin kesildiğini kaydetti. (DIŞ HABER)

olurhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu